20 Ekim 2017 Cuma
Takip Edin ,

Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesinin Akademik Yıl Açılışı Yapıldı

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı düzenlenen törenle başladı.
0 0 0
Loading...
12/10/2017
Okunma 221
Haberi Oku
 Konya Gıda Ve Tarım Üniversitesinin Akademik Yıl Açılışı Yapıldı


Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılı açılışı Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde yapıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un kurucusu olduğu ‘Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı’ tarafından 12.06.2013 tarih ve 6492 sayılı Kanun ile bir vakıf üniversitesi olarak kurulmuş ve kuruluşu 18 Haziran 2013 tarihli ve 26681 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış, gıda ve tarım alanında ülkemizin ilk ve tek ihtisas üniversitesidir” ifadeleriyle başladı.

“KGTÜ mezunları, aranan bireyler olacak”
Öğrencilere, teorik eğitimin yanı sıra fabrika, işletme ve uygulama alanlarında pratik yapma imkanı da verildiğini belirten Prof. Dr. Çökmüş, “Öğrencilerimiz, yeterli pratik donanıma sahip olacaklarından dolayı mezuniyet sonrası hem sektöre kolay uyum sağlayacak hem de iş dünyasında tercih edilen bireyler olacak. Üniversitemizde, güncel bilgi ve teknolojilerle donanmış, uluslararası düşünebilmenin yanı sıra ulusalı gözeten, özgüveni yüksek girişimci bireyler yetiştirmek temel hedefimizdir. Yıllar bazında KGTÜ adresli yayın sayıları, makale, bildiri sayıları da bu çalışmalarımızı doğrulamaktadır. Bu yıl Web Of Science’da 13, Scopus’ta ise 19 makalemiz yayınlanmış. Elbette bu başarılı bir rakamdır ama şunu ifade edebilirim, bu her geçen yıl katlanarak artacaktır” diye konuştu.

“1 yılda önemli projelere imza attık”
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde şu anda, 51 akademisyen, 153 lisans, 53 yüksek lisans öğrencisinin olduğunu hatırlatan Rektör Çökmüş, “Başlarken çok heterojen başladık, bu koordinasyonu iyi kurup, bu yapıyı en iyi şekilde yürütmek istiyoruz. Şunu memnuniyetle ifade edebilirim, hocalarımızın tamamına yakını ya yurt dışında okumuş ya da yurt dışında çalışmış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Biz Ar-Ge üniversitesiyiz. Şu ana kadar üniversitemizde 9 proje tamamlanmış, 22 proje kabul edilmiş ve devam ediyor, 11 projemiz ise hazırlanmış değerlendirme aşamasında. Biz 2016 yılında eğitim-öğretime başladık, özünde bunu bir yılda tamamlamış oluyoruz. Bu büyük bir başarıdır ve bunu sürdürmek istiyoruz. Üniversitemizin yürüttüğü projelerin maliyeti 33 milyon TL’yi aşmıştır. Bu yürüttüğümüz projelerden bir tanesi de Kalkınma Bakanlığı ile yürüttüğümüz Yeni Nesil Gıda Kit ve Referans Madde Araştırma Geliştirme Merkezi (KİT-ARGEM) projesidir. Gıda güvenliği ve izlenebilirliği alanında kullanılan kit ve kit materyallerinin geliştirilebilmesi için gerekli altyapının oluşturulması ve bu alanda bilgi birikimi sağlanması amaçlı yürütülen 3 yıllık projenin bir yılını tamamladık. Proje kapsamında, gıda alanında kullanılan ve daha sonra benzer teknolojinin kullanıldığı diğer alanlara da hizmet verecek nükleik asit, antikor ve aptamer tabanlı kit ve materyallerinin geliştirilmesine yönelik 8 laboratuvardan oluşan kit merkezi kurulacak. Bu merkez kurulduktan sonra, akademi ve endüstrideki araştırmacı ve uygulayıcılara hizmet verecek, prensip benzerliğinden dolayı sağlık gibi yakın alanlara da hizmet verecektir. Bu proje ile oluşturacağımız merkezde, ithal edilen kit ve referans materyallerin yurt içinde üretimi sağlanacak ve böylece hem dışa bağımlılığın azaltılması, hem de bilgi birikimi ve istihdam sağlanması konularına birebir hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

“KGTÜ’nün projesiyle dışa bağımlılık azalacak”
Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, “Kit-ArGem dediğimiz, toplamda 25 milyon TL ile Kalkınma Bakanlığınca desteklenen proje şu an için en büyük projemizdir. Bununla birlikte yürüttüğümüz bütün projeler ülkemize ciddi katma değer katacak projelerdir. Üniversitemiz birçok alanda ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak projeler yürütmektedir. Öğrencilerimizi de bu bilinçle yetiştirmek istiyoruz. Onun için de birçok üniversite ile işbirliği yürütüyoruz. Michigan State University, Pudue University, Uc Davis University Of California, University Of Missouri, Montana State University gibi dünyaca ünlü üniversitelerle anlaşmalar yapıldı, bu üniversitelerle hem telekonferansla ders anlatılması hem ortak akademik çalışmaların yapılması hem öğrenci değişimi hem de ortak projeler yürütülmesi gibi konularda işbirliği yapacağız. Öğrencilerin akademik körlük yaşamamaları için bu tür değişim programları yürütülecek. Öğrencilerimizin her türlü donanıma sahip olarak yetişmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Çökmüş, yapılan yeni bina hakkında da bilgi verdi ve gelecek dönem eğitim öğretime yeni binada devam edileceğini kaydetti.

“KGTÜ, ayrıcalıklı bir üniversitedir”
Daha sonra kürsüye gelen, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır da, KGTÜ öğrencilerinin, diğer üniversitelerin ellerinde olmayan olanaklara sahip olduklarını, Konya Şeker’in bütün tesislerinin her öğrenci için büyük bir uygulama alanı olduğunu ifade etti.
KGTÜ’nün, Konya Şeker’in yanı sıra PANKOBİRLİK’in de bütün imkanlarını kullanabileceğini ifade eden Dr. Mikdat Çakır, “Bu üniversitede okuyan bütün öğrenciler, Avrupa Birliği dil pasaportu aldı, öğrencilerimiz dünyayı tanıyan öğrenciler olacak. Yurt dışındaki üniversitelerle işbirliğini bunun için yürütüyoruz. Bizim öğrencilerimiz herkesi tanıyacak, bütün bilimsel çalışmaları görecekler, gelecekler burada başarılı işler yapacaklar, buna inanıyoruz. Biz dünyayı tanıyan, dil problemi olmayan insanlar yetiştirmek istiyoruz. Bizim üniversitemiz ayrıcalıklı bir üniversitedir. Buradan herhangi bir hocamız öğrencilerle birlikte yapacağı her türlü araştırma, proje için Konya Şeker’in bütün fabrikalarına, tesislerine gidebilir, kırsalda tarlalara gidebilir, araştırma yapabilir, kendini daha iyi geliştirebilir. Buna bir de PANKOBİRLİK olanağını ekledik mi, nerede ise ülkemizin tamamında bu araştırmayı rahatça yapabilir, kendini uygulama alanında da geliştirebilir. Tam 45 tesisi var Konya Şeker’in ve bu tesislerin tamamı bizim üniversitemiz açısından uygulama alanı anlamına geliyor. Bir et tesisine, bir çikolata fabrikasına kolay gidemez başka bir üniversitenin öğrencileri. Onun için özellikle staj döneminde öğrencilerimiz, meslek seçme yeteneği ve özgürlüğünü de elde etmiş olacak. Biz Konya Şeker’in üniversitesiyiz, Konya Şeker bizim, başka hiçbir üniversitede bu olanak yok. PANKOBİRLİK tam 64 ilde var, bu da bizim 64 ilde her türlü olanağa sahip olduğumuz anlamına geliyor. Bu alt yapı parayla elde edilemez. Her türlü tarlayı görme, ziraat mühendisleri ile tarlada birebir çalışma yapabiliriz. Geçen yıl buğdayda 750 çeşit melezleme yapmış üniversitemiz. Bunu Çumra Şeker’de fabrikaların hemen yanındaki tarlada yapmışız, başka hangi üniversitede bu başarılabilir? Daha iyisi olacak, kendi bilgisayar mühendislerimizle yeni sistemler kurulacak ve Ar-Ge’lerimiz entegre olacak, fabrikanın Ar-Ge’si bizim, bizim ArGe’miz Konya Şeker’in olacak. Bunun ülkemize yapacağı katkıyı çok iyi anlamanızı istiyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmalardan sonra ilk ders verildi. 2017-2018 akademik yılının ilk dersinde “Biyo Çeşitlilik” konusu anlatıldı. Dersi, T. C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyoçeşitlilik ve Genetik Kaynakları Bölümü Mühendisi Dr. Kürşad Özbek verdi.
Programın sonunda Dr. Kürşad Özbek’e günün anısına Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz bir plaket takdim etti.
Ayrıca, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde Doçentliğini tamamlayan ilk akademisyen olan, KGTÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Mahmut Deniz Yılmaz’a Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş tarafından cübbe giydirildi ve toplu fotoğraf çekimiyle program tamamlandı.
Programa, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Anadolu Birlik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Harun Reşat Ersöz, Anadolu Birlik Holding yöneticileri, fakültelerin dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

0 0 0
Loading...
12/10/2017
Okunma 221
Haberi Oku

Habere İfade Bırak !

1
İnanılmaz !
İnanılmaz !
1
Güzel
Güzel
1
Harika !
Harika !
1
Komik
Komik
1
Eğlenceli
Eğlenceli
1
Kötü
Kötü
1
Şaşırtıcı
Şaşırtıcı
1
Üzücü
Üzücü
Yorum Yazın
Gönder
Diğer Başlıklar
Akçay: “Rakipten aşağıda bir oyun oynadığımızı düşünmüyorum”
Akçay: “Rakipten aşağıda bir oyun oynadığımızı düşünmüyorum”
Akçay: “Rakipten aşağıda bir oyun oynadığımızı düşünmüyorum”
Konya Karatay'da Kaza
Konya Karatay'da Kaza
Konya Karatay'da işçi servisi ile aracın çarpışması sonucu 12 kişi yaralandı.
Kulu’da Tarla Evini Kundakladılar
Kulu’da Tarla Evini Kundakladılar
Konya’nın Kulu ilçesinde bir pancar tarlasında bulunan evin kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yakılarak kundaklandığı iddia edildi.
Muhtarlarımızla Gurur Duyuyoruz!
Muhtarlarımızla Gurur Duyuyoruz!
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla muhtarlarla bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, muhtarların kamu yönetiminin en önemli unsuru olarak çok önemli bir rolü üstlendiğine dikkat çekerek, “Konya muhtarları halkımızla bütünleşen bir anlayışı temsil ediyor.
Seydişehir’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
Seydişehir’de 19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
Konya’nın Seydişehir ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Beyşehir’de Muhtarlar Günü Kutlandı
Beyşehir’de Muhtarlar Günü Kutlandı
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, 19 Ekim Muhtarlar Günü düzenlenen törenle kutlandı.
Başkan Toru: “Muhtarlarımız hep bizim yanımızda oldu”
Başkan Toru: “Muhtarlarımız hep bizim yanımızda oldu”
Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından Muhtarlar Günü nedeniyle program düzenlendi.
Konya’da Filistin Meselesi Uluslararası Kongrede
Konya’da Filistin Meselesi Uluslararası Kongrede
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Kudüs Açık Üniversitesinin işbirliği ve pek çok kurumun desteğiyle 20-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek ‘Filistin Meselesi ve Türkiye’ konulu uluslararası kongreye 16 ülkeden 160 akademisyen katılacak.
Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Hizmete Devam Ediyor
Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Hizmete Devam Ediyor
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Konya Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol ile hizmete başlayan Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Konya’ya bağlı ilçe ve bağlı bulundukları mahalleleri ziyaret ederek hizmet vermeye devam ediyor.
BYEGM’den Gazetecilere “Göç ve Mültecilik” Semineri
BYEGM’den Gazetecilere “Göç ve Mültecilik” Semineri
Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM)’nin “Basın Mensupları için Göç Terminolojisi ve Mülteci Konularında Bilgi ve Farkındalık Arttırma” isimli projesi kapsamında, basın mensuplarına bilgilendirme ve eğitim seminerleri verilecek.
Meram'da Söyleşi
Meram'da Söyleşi
Meram’da "Bahadır Yenişehirlioğlu ile Hayatın Edebiyatseli" söyleşisi.
Konya’da 102 Kilo Kaçak tütün Ele Geçirildi
Konya’da 102 Kilo Kaçak tütün Ele Geçirildi
Konya’da 102 kilo kaçak tütün ve 4 bin 500 adet sigara ele geçirildi.
Beyşehir’in 27 Mahallesine Spor Sahası
Beyşehir’in 27 Mahallesine Spor Sahası
Konya’nın Beyşehir İlçe Belediyesi, son 3,5 yıl içerisinde ilçeye 27 çok amaçlı saha kazandırdı.
Beyşehir’de Mahalle Ziyaretleri
Beyşehir’de Mahalle Ziyaretleri
Konya’nın Beyşehir İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, mahalle ziyaretleri kapsamında ilçeye bağlı Bayavşar Mahallesini ziyaret etti.
Kendisini Darp Eden Kocasını Bıçakladı
Kendisini Darp Eden Kocasını Bıçakladı
Konya’nın Beyşehir ilçesinde bir kadın, kendisini darp ettiğini iddia ettiği eşini bıçakla yaraladı.
Beyşehir Gölünde Tabanca
Beyşehir Gölünde Tabanca
Konya’nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü kıyısında sulara atıldığı ileri sürülen ruhsatsız tabanca, polis ekipleri nezaretinde dalgıçların desteğiyle yürütülen arama çalışmalarıyla uzun süre arandı.
Kulu’da Emekli Öğretmenler Unutulmadı
Kulu’da Emekli Öğretmenler Unutulmadı
Konya’nın Kulu İlçe Milli Eğitim Müdürü Sultan Ahmet Kaymak, geçen yıl emekle olan öğretmenleri evlerinde ziyaret etti.
UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı
UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı
Başkan Akyürek, UCLG-MEWA yönetim kurulu toplantısı ve Sosyal İçerme Forumuna katıldı
Kulu’da Vatandaşlara Aşure İkramı
Kulu’da Vatandaşlara Aşure İkramı
Konya’nın Kulu ilçesi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı tarafından 2 bin 800 kişiye aşure ikramı yapıldı.
Başkan Tutal, Arasta Çarşısı Esnafını Ziyaret Etti
Başkan Tutal, Arasta Çarşısı Esnafını Ziyaret Etti
Konya’nın Seydişehir İlçe Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Arasta Çarşısındaki dükkanları gezerek esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.
Konyalı KOBİ’lere Finansal Kiralamayı Uzmanları Anlatacak
Konyalı KOBİ’lere Finansal Kiralamayı Uzmanları Anlatacak
KOBİ’lere büyük bir finansal güç sağlayan leasing yöntemini anlatmak ve yaygınlaştırmak için yola çıkan Finansal Kurumlar Birliği, 24 Ekim Salı günü "Leasing ve Kobiler-Birlikte Güçlü Yarınlara" buluşmasında Konyalı Kobilerle buluşuyor.
Selçuk İletişimden Önemli Başarılar
Selçuk İletişimden Önemli Başarılar
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Kalender, fakülte olarak ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen yarışmalara katılarak önemli başarılara imza attıklarını belirtti.
Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Hızla Devam Ediyor
Güneysınır’da Büyükşehir Yatırımları Hızla Devam Ediyor
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilçelerde gerçekleştirilen yatırım programları kapsamında gittiği Güneysınır’da Şehir Konağı ve Tohum Eleme Tesisinin açılışını gerçekleştirdi.
Ödüllü Öğrencileri Ağırladı
Ödüllü Öğrencileri Ağırladı
NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Buluş, ödüllü öğrencileri ağırladı.
Dumlupınar Sosyal Tesisi ve Selçuklu Muhtarlar Derneği Açılıyor
Dumlupınar Sosyal Tesisi ve Selçuklu Muhtarlar Derneği Açılıyor
Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi tarafından Dumlupınar Mahallesinde yapımı tamamlanan Dumlupınar Sosyal Tesisi ve Selçuklu Muhtarlar Derneği 19 Ekim Perşembe Günü saat 12.00’de açılıyor.
Seydişehirli Öğrencilere Nevşehir Gezisi
Seydişehirli Öğrencilere Nevşehir Gezisi
Konya’nın Seydişehir İlçe Belediyesi ve İlçe Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğünden lise öğrencilerine Nevşehir’e kültür gezisi gerçekleştirdi.
Uzmanlar halkı sindirim sistemleri hastalıkları hakkında bilgilendirecek
Uzmanlar halkı sindirim sistemleri hastalıkları hakkında bilgilendirecek
Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri, 25 Ekim’de Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından organize edilen “Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme “programı hakkında bilgi verdi.
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz