Takip Edin ,

Muş'ta 7 Köy Okuluna Saldırı

Bulanık ilçesinde terör örgütü yandaşları, "eğitimi boykot" çağrısına uymayan 7 köy okuluna saldırı düzenledi.
0 0 0
Loading...
01/10/2015
Okunma 1006
Haberi Oku
 Muş'ta 7 Köy Okuluna Saldırı
Muş'un Bulanık ilçesinde, terör örgütü PKK ile bazı sivil toplum kuruluşu ve siyasi partilerin "okulların bir hafta süreyle boykot edilmesi" çağrısına uymayan 7 köy okuluna saldırı düzenlendi, okullarda hasar meydana geldi.
 
Vali Seddar Yavuz, Muş Öğretmenevinde gazetecilere yaptığı açıklamada, geleceğin teminatı olan çocukların en iyi eğitimi almaları için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini söyledi.
 
"Terör örgütü ve yandaşları maalesef köy okullarımızı hedef alıyor. Boykot çağrıları tutmayınca bu defa eğitim ve öğretim kurum binalarına yöneldiler" ifadelerini kullanan Yavuz, şöyle konuştu:
 
"Bölge halkımız ve milletimiz bu gelişmeyi nefretle kınıyor, biz de nefretle kınıyoruz. Gerçek yüzlerini her fırsatta ortaya koyuyorlar ama biz eğitim ve öğretimin en iyi şekilde yapılması noktasında kararlıyız. Bu konuda tüm tedbirlerimizi aldık. Vatandaşlarımız bu konuda hiçbir endişeye kapılmasın. 7 köy okuluna yönelik cam kırma gibi bir takım hasar girişimleri gerçekleştirildi. Gerekli talimatı verdim gereği kısa zamanda yapılacaktır."
 
Bölgede terör örgütüne yönelik operasyonun kararlı şekilde sürdüğünü dile getiren Yavuz, kamu düzenini tehdit edenlerin 24 saat peşinde olduklarını belirtti.
 
Yavuz, bölücü terör örgütü mensuplarına hak ettikleri cevabı vereceklerini vurgulayarak, "Barış, barış deyip insanları katledenlere karşı etkin bir mücadele yürüteceğiz. Varto ilçemizin Kolan bölgesinde verdiğimiz gibi bundan sonra da vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.
 
MUŞ VALİSİ AÇIKLAMA YAPTI
 
Muş Valisi Seddar Yavuz, insanların ellerine kalem verdiklerini, teröristlerin ise molotofkokteyli atmayı ve öldürmeyi öğrettiğini belirterek, "Elbette Muşlu kardeşlerimiz bunu fark ediyor ve bize de gereken desteği veriyor. Her gittiğimiz yerde halkımızın büyük teveccühüyle karşılaşıyoruz" dedi.
 
Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen IPA IV. Programı kapsamında hibe desteği alacak projelerin tanıtımı dolayısıyla Muş Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda konuşan Yavuz, bireylerin eğitim hakkından en üst seviyede faydalanmaları için çok çaba sarf ettiklerini söyledi.
 
Zaman zaman örf, adet, inanış, coğrafi ya da diğer şartlar vesilesiyle eğitim hakkını kullanamayan çocuklar olduğunu dile getiren Yavuz, "Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, çocukların eğitime kazandırılması için gösterdiği çabayı memnuniyetle karşılıyorum. Özellikle kız çocuklarımızın eğitime kazandırılması ve çocuklarımızın en iyi şartlarda eğitim alarak, bu ülkenin kaderine etki ederek, iyi insan, iyi vatandaş olarak yetişmelerine bu ilin valisi olarak önem vereceğim" şeklinde konuştu.
 
- Okullara yönelik saldırılar
 
Barıştan, kardeşlikten, huzurdan bahsedenlerin okullara saldırdığına dikkati çeken Yavuz, "Aslında bu millet 'Hizmet, yatırım gelmiyor, Doğu, Güneydoğu geri kalıyor' diyip, iş makinelerini yakanların aslında ne kadar iki yüzlü, sahtekar ve alçak olduklarını net biliyor. Herkes şunu bilsin ki biz Muş'ta bunların hepsini soracağız. Yanımızda olanlarla olmayanları net şekilde ayırt edeceğiz" ifadesini kullandı.
 
Türkiye'nin imkan ve fırsatlarını hainlik yaparak kullananlara fırsat vermeyeceklerini vurgulayan Yavuz, hangi kurumda, hangi dağın başında olursa olsun, bunun hesabını mutlaka soracaklarını anlattı.
 
Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ama vatandaşımızı canı gönülden kucaklayacağız, her daim onların yanında olacağız. O yüzden sizlerden beklentilerimiz okullarda siyaset yapmayın, yaptırmayın. Okullar, siyaset okulları değildir, çocuklarımızın geleceğini karartmayın. Bırakın, onlar bu şehirlerde okuyup vali, doktor, öğretmen, mühendis olsunlar. İyi insan, iyi vatandaş olsunlar. 10-12-15 yaşında çocukları terörize ediyorlar. Onları sokağa salanlar, ellerine molotof verenler, bilin ki Kürt halkının, bu bölge insanının düşmanıdır ve bu insanlara iyilik yapmıyorlar.
 
Biz insanların eline kalem veriyoruz. Onlar da molotof atmayı, insanları öldürmeyi öğretiyor. Elbette Muşlu kardeşlerimiz bunu fark ediyor ve bizi de destekliyor. Her gittiğimiz yerde halkımızın büyük teveccühüyle karşılaşıyoruz."
 
- "İnsanları sokağa dökmeye çalışıyorlar"
 
Yavuz, özellikle son yıllarda yapılan hizmet ve yatırımların bölge halkı üzerinde olumlu tesir bıraktığını aktardı.
 
"Zaten kanlı terör örgütünü kudurtan şey de budur" diyen Yavuz, şunları ifade etti:
 
"İnsanları sokağa dökmeye çalışıyorlar ama terör örgütü halkı sokağa dökemiyor çünkü halk bizimle, onlarla değil. Kolan'da önemli bir operasyon yaptık. Bu operasyonda hepinizin bildiği gibi halkı, çeşitli insanları sorgulayan, orada sözde mahkeme kurup mahkum eden, çeşitli cezalar kesen terör örgütü mensuplarına ağır bir darbe indirdik. O bölgedeki binanın müştemilatını yıktık. Arkasından Kolan bölgesindeki kamplara yaptığımız operasyonda 2 ölü, 2 yaralı PKK mensubunu ele geçirdik. 4 teröristin de tepe arkasında öldürüldüğü anlaşılıyor. Dolayısıyla yaptığımız operasyonda 34 kalaşnikoftan tutun, müthiş malzemeler ve patlayıcılar ele geçirdik."
 
- "Böylesi oyunlara halkın karnı tok"
 
Olayların ardından operasyon yapılan bölgenin cami ve cemevi olduğu yönünde yayın organlarında bazı haberlere yer verildiğini anımsatan Yavuz, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Muş Valisi, cami ve cemevi yıkıyormuş. Görüntüleri basın mensuplarıyla paylaştık. Hz. Ali Efendimizin bir tek resmi veya Alevi kardeşlerimizin kutsal saydığı en ufak bir işarete rastlanmamıştır. Ayrıca, cami olduğunu gösteren herhangi bir ibare ve belirti yoktur. Terör örgütü mensuplarının fotoğraflarının, isimlerinin, telsizlerinin, ayrıca patlayıcı madde yapmakta kullandıkları bidonlarının ve çok sayıda örgütsel dokümanın ve patlayıcının bulunduğu bir yerdir. Dünyanın neresinde kutsal mekanlar el yapımı patlayıcılarla ve bombalarla tuzaklanır ve bunun adına 'cami, cemevi, kilise ya da havra' denir?"
 
Vatandaşların inanç ve tercihlerine sonuna kadar saygı duyduklarına işaret eden Yavuz, "Böylesi oyunlara halkın karnı tok" dedi.
 
"Camiyi imar edip, gerekiyorsa cemevinin yapımına da destek vereceğiz" ifadesini kullanan Yavuz, şunları belirtti:
 
"İstediğimiz sadece birlik, beraberlik, kardeşlik, huzur ve güvendir. Bunun dışında beklentimiz yoktur. Vatandaşımızın neye, nasıl inanacağına karışmıyoruz. Biz emreden bir devlet değil, hizmetkar bir devlet anlayışını benimsiyor ve bunu uyguluyoruz. Zaten yapılan bu tür iftiralar kamuoyunda tutmamıştır. HDP milletvekilleri, bu adice yalanı bile bile kullanmıştır. Onlar da biliyor ki burası ne camidir, ne cemevidir. Vartolular da bunun böyle olmadığını net biliyor.
 
O yüzden bundan böyle yalan, iftira niteliği taşıyan tüm değerlere karşı makamı, mevkisi ne olursa olsun cevap verilecektir. Bu ilde devletin ve hükümetin valisiyim, elbette Muş halkının da valisiyim. Herkes burada haddini bilmelidir."
 
İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan da kentte devam eden projelerin eğitime katkı sağladığını kaydetti.
 
Kız çocuklarının eğitiminin önemine değinen Arslan, "İlimizde ilkokuldan ortaokula ve ortaokuldan liseye geçişlerde okuldan kopmalar yaşanıyor. Okula devam eden öğrenci sayısı azalıyor. Halen bazı köylerimizde kız çocukları okula gitmiyor. Bunun için defalarca muhtarlarla görüştük ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Taşıma sistemiyle bu konuda önemli bir başarı sağlayacağımıza inanıyorum. Ayrıca, bu projelerle de okullaşma oranında önemli bir artış yaşanacaktır" diye konuştu.
 
0 0 0
Loading...
01/10/2015
Okunma 1006
Haberi Oku

Habere İfade Bırak !

1
İnanılmaz !
İnanılmaz !
1
Güzel
Güzel
1
Harika !
Harika !
1
Komik
Komik
1
Eğlenceli
Eğlenceli
1
Kötü
Kötü
1
Şaşırtıcı
Şaşırtıcı
1
Üzücü
Üzücü
Yorum Yazın
Gönder
Diğer Başlıklar
Aksaray'da FETÖ Operasyonu
Aksaray'da FETÖ Operasyonu
Aksaray merkezli 3 ilde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgüt içerisinde faaliyet yürüttükleri tespit edilen milli eğitim alanındaki yapılanmaya yönelik gerçekleştirilen operasyonda 20 öğretmenden 15’i gözaltına alındı.
Bundan Sonra Pasaport Ve Ehliyeti Nüfus İdaresi Verecek
Bundan Sonra Pasaport Ve Ehliyeti Nüfus İdaresi Verecek
Vatandaşın bürokrasiyle karşı karşıya kaldığı süreçleri azaltmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydeden Bakan Soylu, 'Bundan sonra pasaport ve ehliyeti nüfus idaresi verecek. Vatandaş bir parmak basınca devlet sana bir daha parmak bas demeyecek. Hem vatandaşımız fazla zaman tüketmeyecek hem de kamu dairesindeki verimliği en üst noktaya çıkaracağız' dedi.
Erdoğan'dan Barzani'ye Rest!
Erdoğan'dan Barzani'ye Rest!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Irak’ta yapılan referanduma ilişkin, ''Gerektiğinde Irak’ta da adım atmaktan geri durmayacağız. Bölgemiz refaha kavuşana kadar mücadelemiz sürecek. Bir gece ansızın gelebiliriz” dedi.
Güpegündüz Taciz Etti
Güpegündüz Taciz Etti
Beyoğlu’nda 16 yaşındaki genç kızı önce sözlü taciz eden ardından ağzını kapatarak yere yatıran alkollü şahıs, genç kızın çığlıkları sayesinde kıskıvrak yakalandı. Taciz iddiası reddeden şahıs, genç kızın kendisine küfür ettiğini öne sürdü.
Meclis'te Olağanüstü Toplantı!
Meclis'te Olağanüstü Toplantı!
TBMM, Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresini görüşmek üzere olağanüstü toplandı.
KUZEY IRAK'TAN TÜRKİYE'YE SALDIRI
KUZEY IRAK'TAN TÜRKİYE'YE SALDIRI
Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Tekeli köyü askeri üs bölgesinde çalışan işçilere PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda, 1 asker ile 1 işçi şehit olurken, 2 asker de yaralandı.
ŞOK GELİŞME : TÜRKİYE GÜZELİNİN TACI GERİ ALINDI
ŞOK GELİŞME : TÜRKİYE GÜZELİNİN TACI GERİ ALINDI
Miss Turkey 2017 organizasyon yetkilileri, Miss Turkey World güzeli seçilen Itır Esen’in tacını geri aldı. Esen’in tacının alınma sebebi ise sosyal medya paylaşımları arasında görülen bir tweet’i olarak açıklandı. Sosyal medyada ki paylaşımın 15 Temmuz şehitleri ile ilgili olduğu belirtildi.
Hatice dünyadan göçeli 1918 gün oldu bugün
Hatice dünyadan göçeli 1918 gün oldu bugün
Hatice dünyadan göçeli 1918 gün oldu bugün. Tabii nasıl da saymam, sayılmayacak bir Hatice değil ki.
Mehmetçik Beytüşşebap Dağları'nda Vatan Nöbeti Tutuyor
Mehmetçik Beytüşşebap Dağları'nda Vatan Nöbeti Tutuyor
Kahramanlar hainlere geçit vermedi. Beytüşşebap'ın sarp dağlarında nöbet tutan Türk askeri, terör örgütü PKK'ya büyük darbe indirdi.
TSK Personel Sayısını Duyurdu
TSK Personel Sayısını Duyurdu
Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK), 358'i general ve amiral olmak üzere toplam 628 bin 141 personelin görev yaptığını duyurdu.
SGK Prim Tahsilat Süresini Uzattı
SGK Prim Tahsilat Süresini Uzattı
SGK Başkanlığı, prim tahsilat anlaşması olan bankalarda yaşanan teknik problemlerden dolayı prim ve diğer tahsilatlara ilişkin işlemlerin 6 Ekim'e kadar uzatıldığını bildirdi.
Diyarbakır'da 17 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
Diyarbakır'da 17 Terörist Etkisiz Hale Getirildi
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonda 17 teröristin etkisiz hale getirildiği bel
AYM'den tarihi karar! Soyadları değişebilir
AYM'den tarihi karar! Soyadları değişebilir
AYM: Boşanan Kadın Çocuğuna Kendi Soyadını Verebilir
İstanbul'da çok sayıda ilçede operasyon
İstanbul'da çok sayıda ilçede operasyon
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çok sayıda ilçede operasyon düzenledi.
PKK'ya hava operasyonu: 35 terörist öldürüldü
PKK'ya hava operasyonu: 35 terörist öldürüldü
Türk Hava Kuvvetleri tarafından Irak'ın kuzeyindeki GARA bölgesine 25 Eylül'de düzenlenen hava taarruzlarının görüntüleri ortaya çıktı.
Edirne'de Askeri Araç Devrildi: 1 Şehit, 3 Yaralı
Edirne'de Askeri Araç Devrildi: 1 Şehit, 3 Yaralı
Edirne'de nöbetten dönen askerleri taşıyan askeri aracın devrilmesi sonucu 1 asker şehit oldu, biri teğmen 3 askerde yaralandı.
Muş'ta 7 Köy Okuluna Saldırı
Muş'ta 7 Köy Okuluna Saldırı
Bulanık ilçesinde terör örgütü yandaşları, "eğitimi boykot" çağrısına uymayan 7 köy okuluna saldırı düzenledi.
Şırnak'ta Askere Bombalı Saldırı
Şırnak'ta Askere Bombalı Saldırı
Terör örgütü PKK mensuplarınca Şırnak-Beytüşşebap karayoluna döşenen patlayıcı, askeri konvoyun geçişi sırasında infilak ettirildi.
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz