22 Ağustos 2017 Salı
Takip Edin ,
Yazı ALGI OPERASYONLARI
22/08/2016 - 10:53:00

 Av. Serkan Harmankaya
Av. Serkan Harmankaya
ALGI OPERASYONLARI

İnsan hayatına kasteden, özellikle de masumları hedef alan saldırıların hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini ve mutlaka lânetlenmesi gerektiğini söylememe lüzum bile yok. Ama terörün bu iğrenç ötesi hüviyetinin bazı gerçeklerin, özellikle de geçmişte yaşanmış fakat şimdilerde unutulmuş bazı hakikatlerin hatırlanmasına engel olmaması da lâzımdır.

 

Biz, ilk bombalı terör eylemi ile daha doğrusu eylemde bombalı araba kullanılması şeklindeki kalleşçe bir saldırı ile Belçika vasıtasıyla tanışmıştık! Türkiye’nin yaşadığı ilk bombalı terör İstanbul’da, 1905’in 21 Temmuz’unda sahnelenmiş, o gün patlayan bomba 26 masumun hayatına mal olmuştu.

 

Saldırının hedefi zamanın hükümdarı Sultan Abdülhamid, plânlayanlar Ermeni komitacılar ama bombayı imal edip yerleştiren, daha doğrusu saldırının taşeronluğunu yapan da Charles-Edouard Joris isminde Belçikalı bir anarşistti. Vatanımızın dört bir yanında patlayan bombalar, yükselen ağıt sesleri ile 111 yıl önce hayatımıza giren bombalı saldırı tarzı bugünler ile geçmişimize büyük bir köprü oluşturmaktadır.

 

Bugün ülkemizde gelinen nokta da güçlü bir liderin olması, halkının büyük bir kısmının arkasında dik durması neticesinde iç ve dış mihraklar halkın liderinin arkasında durmaması, korkması ve sinmesi için algı operasyonları düzenlemektedir. Algı yönetimi olarak geçen kavram, daha çok iş dünyasında kullanılan teknolojinin, metin yazarlığının, gösteren-gösterilen dizgelerinin kullanıldığı, psikolojik yönlendirme sürecini ifade ediyor. Algı yönetiminin bir süreç olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün... Türkiye’de ve dünyada ise bu süreç içinde ‘operasyon’ olarak tabir edebileceğimiz keskin hamleler mevcut.

 

Algı operasyonlarına bakıldığında medya, askeri operasyon, ekonomi, korku, kaos vb gibi bir çok argümanla insanlar yönlendirilebilir. Bugün ülkemizdeki algı operasyonunun tamamen amacı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun arkasında dik duran halkın gözünü korkutarak yalnız bırakıp cumhurbaşkanımızı kendilerince dize getirmek istemektedirler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden Türkiye'ye karşı sistemli algı operasyonu yapılıyor ve kritik dönemden geçen Ortadoğu'da Türkiye'nin gücünü içeriye kanalize ederek dış politikada sesini kısma amacı taşıdığını söylemekte bir beis yoktur.

 

Bunun için memleketin dört bir yanında Türk, Kürt, Çerkez, Laz, Sunni, Alevi, Müslüman, Gayrimüslim hiç fark etmez kim olursa olsun her zaman birlik olup, dik durmalıyız. Bu ülke bizim başka kimsenin değil, kolay kazanılmadı, kolay da verecek değiliz.

Bu Yazı 4769 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi
Sayı 47
Sayı 46
Sayı 45
Sayı 44
Sayı 43

Sosyal Medya'da Biz

Öne Çıkan Haber!X