Takip Edin ,
Yazı MEDENİYET DEDİĞİN
30/07/2016 - 04:25:00

 Avukat Serkan Harmankaya
MEDENİYET DEDİĞİN

Medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Tarih boyunca büyük medeniyetlere doğmasına ve gelişmesine tanıklık eden Anadolu ve Mezopotamya coğrafyası bugünde yeni bir medeniyetin doğumuna şahitlik edecek.

Anadolu ve Mezopotamya coğrafyalarında yaşayan Halklar topluluğu İslam Medeniyeti ile Osmanlı Devleti'nin gelişmesine katkı sunduğu medeniyet ile uygar bir medeniyet olarak cihan devletini kurmuşlardır.  Ancak ne hazindir ki son 150 yıldır; iç ve dış düşman mihrakların medeniyetimizi kültürel ve sanat alanlarında en başta olmak üzere içini oyup, bu kardeş halkları birbirine düşürmüşlerdir.

Bizde ki ilk bozulmalar Tazminat Fermanı neticesinde kendince aydın olan yazar ve âlimler tarafından kendi kültür ve medeniyetimize uygun olmayan yabancı kitapların çevirisi ve yine uygun olmayan kitapların edebiyatımıza kazandırılması ile başlamıştır. Elbette ki yenilik ve özgürlüğe karşı değiliz. Ancak yapılan çeviri ve yazılan kitapların neden fen veya ilim açısından önemli olana konuların yazılmadığı düşüncelerimizi karıştırmaktadır.

Ondan sonra devam eden yapıtlarda da aynı tarz kitaplar ve mecmualar yayınlanmakta; topluma ahlaksızlık, kültür yozlaşması ve türlü türlü fenalıklar özgür düşünceler adı altında empoze edilmeye çalışılmaktadır.  Bu durumu far eden cennet mekân Abdülhamit Han Hazretleri bu tür yayınların önüne geçmeye çalışsa da kısmen başarılı olmuştur. Ancak dış güçlerin vatansever askerleri ve bürokratları kullanarak darbe girişimleri başarılı olmuştur.

Bugün gelinen noktaya bakıldığında toplum olarak yozlaştığımızı rahatlıkla görebiliyor ve bunun ilgili önlemler alamıyoruz. Tabi ki yapılan çalışmalar var ancak yeterli ve gerçek anlamda bizleri yükseltecek derece eski medeni olan medeniyetimizi elde edebilecek yeterlilikte değiller.

Toplum oluşturan ailedir. Aile fertlerinin yeni doğan fertlere eski medeniyetimizi ve vakur duruşumuzu kendilerinin yaşayıp göstermesi ve anlatması gerekir. Eskiden olan hassasiyetlerimizi, kültürümüzü, örfümüzü, ananemizi bir bir yaşayıp uygulamaya koymadıkça yeni nesiller hiçbirinden haberdar olmadan çarpık düzeninin dayattıklarını öğrenip uygulayacaklardır.

Aile öncelikle yarışma, magazin ve diziler furyasından kurtarılmalıdır. Yararlı olan televizyon programlarının ailelere girmesi ve yeni nesil tozpembe dünyadan arındırılmalıdır.

Tabi ki medeniyetimizin yozlaşmasının bir diğer nedeni de dindeki yozlaşmadır. Maalesef bugün bakıldığında çoğu din adamında samimiyet ve ihlas görülmemesidir. Gerçek anlamda dinini yaşayamadan başkalarına örnek olması, iğreti vermeleri bizleri kendimizden uzaklaştırmaktadır.

Yazımızı uzatmadan daha sonraki haftalarda devam edeceğimiz bu konunun birçok saç ayağı var, onları da anlatıp yeni doğan medeniyetin getireceği zararları tartışacağız. 

 

 

Bu Yazı 1726 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Diğer Yazılar
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz