22 Ağustos 2017 Salı
Takip Edin ,
Yazı KONYASPOR:0-AZİZ BÜLENT YILDIRIM:1
25/10/2016 - 09:30:00

 Emine Şeyma Yıldız
Emine Şeyma Yıldız
KONYASPOR:0-AZİZ BÜLENT YILDIRIM:1

Atiker Konyaspor, Fenerbahçe karşısında şanssız bir mağlubiyet aldı diyebiliriz. Rakip bu sezon tarihinin en sıkıntılı dönemlerinden birini geçiriyor. Konyaspor da geçen yıl ki havasında olmasa da Türkiye'deki az sayıda sistem takımından biri.

 

İlk yarıda futbol adına konuşulacak çok fazla bir şey yok. Eksikler, özellikle de savunmada Vukovic'in yokluğu net şekilde hissedildi. Ali Çamdalı olmayınca da orta sahadaki o tecrübe ortadan kayboldu. Bajic ve Milosevic'in de kulübede oluşu, Ömer ve Halil İbrahim'le seri şekilde geçilen orta sahadan sonra, rakip ceza sahası önünde top tutma ve ceza sahasına girişini zorlaştırdı yeşil beyazlı temsilcimizin.

 

Fenerbahçe'de o büyük takım hüviyetinden ziyade, tipik bir deplasman takımı gibi bekleyip kontrayla çıkmaya çalıştı. Nitekim sağ kanatlarında oynayan Lens'in çabukluğu sonrası penaltıyı aldılar ve maçın ilk yarısında akılda kalan tek pozisyon, penaltı olarak golle sonuçlandı.

 

İkinci yarı başladığında ise Bajic ve Milosevic oyuna girmesi tam 45 dakika sürecek tek kale oyununun başlangıcı oldu. Konyaspor topu ilerde tutmaya başladı, şut denemesi yok denecek kadar azdı ama yayıncı kuruluşun gösterdiği istatistik, topun yüzde 50 orta alan, yüzde 30 Fenerbahçe yarı sahasında oynandığını gösterdi. Bu da Konyaspor'un ne denli baskı kurduğunun özetiydi.

 

Bu sezonun en baskılı futbolunu oynadı temsilcimiz ve zor dönemler geçiren Fenerbahçe, Manchester United maçı haricinde bu sezon bu kadar esir bir futbol ortaya koymadı sanırım. Tam anlamıyla oyunu forse edip rakip yarı alana yıkıldı oyun. Bu baskı Ömer Ali, Johnson ile tehlikeler oluşturdu. Sahanın en çalışkan isimlerinden Skubic'in 70. dakikada sağdan kestiği rakip stoper Skrtel'in eline çarpan top, ilk yarıda tereddütsüz şekilde penaltıyı veren hakemin gözünden mi kaçtı yoksa çarpma mı olarak değerlendirildi bilemiyoruz ama hakem otoritelerinin net kararı, kolun açık olduğu ve net bir penaltı olduğu yönünde. Geri kalan 20 dakikada da müthiş baskı sonuç getirmedi.

 

Sonuç olarak, sahadakiyle tribündekiyle tek yürek ve tek kale oynanan karşılaşmadan Konyaspor puansız ayrıldı. Bu yeşil beyazlıların geçen sezonun başlarında Galatasaray karşısında aldığı mağlubiyetten sonra ilk iç saha yenilgisiydi. Bu 18 maçlık iç saha yenilmezliği serisi Konyaspor tarihinin en iyi iç saha serisi olarak tarihe geçmiş oldu.

 

İkinci yarıdaki oyun gerçekten büyük ve özverili bir oyundu. Aykut Hoca'ya da sahadaki 11 adama da helal olsun. Eksiklere rağmen Fenerbahçe gibi bir takıma karşı tek kale oynayabilmek, her takımın, her hocanın harcı değildir. Fenerbahçe'yi elden kaçırmamızın tek sebebi çözüm bulunamayan net golcü sorunu oldu. Umarım bu eksiği devre arasında giderir yönetim. Ayağınıza sağlık 11 adam, yüreğine sağlık 42 bin kişilik koro.

Bu Yazı 9787 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi
Sayı 47
Sayı 46
Sayı 45
Sayı 44
Sayı 43

Sosyal Medya'da Biz

Öne Çıkan Haber!X