22 Ağustos 2017 Salı
Takip Edin ,
Yazı YÜREĞİ SOĞUYUNCA BAŞLARMIŞ İNSANIN KIŞI
31/12/2016 - 12:30:00

 İbrahim Arzuman
İbrahim Arzuman
YÜREĞİ SOĞUYUNCA BAŞLARMIŞ İNSANIN KIŞI

Bir kaç günlüğüne Antalya’ya gitmiştim. Dönüşte Tınaztepe dolayları öylesine karlıydı ki araçlar adeta konvoy olmuştu. Ağır ağır ilerleyebiliyorduk, yoğun kar nedeniyle yolda bir tır devrildi. Uzun süre yolun açılmasını bekledik.  Yaklaşık yedi saatte Konya’ya ulaşabildik.

 

Konya’nın girişinde yol arkadaşım Hüseyin Eğerci Bey’le birbirimize baktık ve aynı anda atlarımızı görüp evlere öyle mi geçsek dedik. Sonra aynı şeyi düşündüğümüz için güldük. Evet, yorucu bir yolculuktu ama evlerimize dinlenmeye gitmeden önce atlarımızın bulunduğu ahırlara gidip kardan binemesek bile onları görüp öyle geçecektik. At sevgisi daha doğrusu tutkusu bu olsa gerek,  birkaç gün ayrılığa bile tahammülümüz yoktu, özlemiştik.

 

Ahırlara vardığımızda atlarımızın da kapalı kalmaktan sıkılmış olduğunu, huysuzca kişnediklerini gördük. Hemen onları eğerledik. Yola revan olduk. Dağlar, orman şehir merkezinden çok daha fazla karla kaplıydı ve tek bir iz yoktu. Nal sesleri yerine kar tanelerinin hışırtısı ile bata çıka bir o kadar mutlu yol alıp hemen kapanı veren izler bıraktık arkamızda. Atlar eksi yirmi dereceye kadar hava şartlarına dayanırlar. Fakat yarım saat sonra bizim ellerimiz donmak üzereydi. Hazırlıksızdık çünkü geri döndük.

 

Yokluğumuzda güzel Konya’ma son yıllarda hiç yağmadığı kadar kar yapmıştı. Kar çetin şartlarına rağmen gelecek yılın bereket habercisidir. Toprak ve bitki örtüsü suya doyar. Yeraltı suları yükselir, dereler çağlar. Çekilen zorlukların, sabrın sonunda selamete ulaşmak gibidir. Genç yaşlı herkesi mutlu eder, oyuna çağırır. Hava soğuyunca değil, yüreği soğuyunca başlarmış insanın kışı... Üşüdükten sonra bir ateşin başında ısınmanın mutluluğu, o beyazlığın berraklığın verdiği huzur, sakinlik arılığın adıdır kar. Sanki bu kirli dünyanın tüm kirlerini kapatmak istercesine,  beyaz bir örtü gibi doğayı bürür. Tüm yokluk ve kirliliği örtüp beyaz yeni bir sayfa açmak istercesine yağar. Yüce rahmanın bize gökten indirdiği hediyesidir.

 

Sezai Karakoç’un sevdiğim dizlerindeki gibi bazen sadece bir yorgan, belki sıkıntıların kaynağı olarak gördüğümüz karın aslında narince eriyip hissettirmeden getirdiği iyilikleri sonradan anlarız. Görüneni değil, görünmeyeni anlamaya çalışmalı dostlar. Çünkü iyiliklere ulaşmak için çekilen dertlerin seni yeni bir sen yaptığını ve her şerrin bir hayır olduğunu sonradan anlarız. İnsanları ve olayları daha iyi değerlendiririz.

 

Karın yağdığını görünce,

Kar tutan toprağı anlayacaksın.

Toprakta bir karış karı görünce

Kar içinde yanan karı anlayacaksın.

 

2016 yılında dünyada ve ülkemizde birçok felaketler yasandı. Terör olayları, patlatılan canlı bombalarla sarsıldık. Maalesef bu yılda yüzlerce şehit verdik. Ülke olarak ciddi badireler atlattık. Hemen yanı başımızda komşumuz Suriye’deki savaş, savaştan kaçan mültecilerin yaşadıkları insanlık dramı belleğimizden silinmeyecek. Ne çok can yandı, ne çok acı yaşandı. Bu vesile ile yeni yılın tüm dünyaya ve ülkemize barış getirmesini, bolluk, bereket ve huzur içinde geçmesini dilerim. Şimdiden herkese mutlu yıllar.

Bu Yazı 1349 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi
Sayı 47
Sayı 46
Sayı 45
Sayı 44
Sayı 43

Sosyal Medya'da Biz

Öne Çıkan Haber!X