Takip Edin ,
Yazı SAÇ KIRIKLARINA MUCİZEVİ ÇÖZÜM
30/07/2016 - 04:20:00

 Mustafa Bacak
SAÇ KIRIKLARINA MUCİZEVİ ÇÖZÜM

 

Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile yeni bir makine tasarlandı. Bu makine sadece profesyonel kuaför salonlarında kullanılmaktadır. Bu makinenin en büyük özelliği saçın boyunu kısaltmadan sadece kırıkları tedavi amaçlı saçı temizlemesi ve sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlaması.

Belirli aralıklarla tekrarlanarak saçı tedavi ediyor, artık kadınlar rahatlıkla saçlarını uzatabilecekler. Sağlıklı saçlar daha hızlı uzar, genellikle kuaförlerin çektiği sıkıntı müşterilerin sacı kısaltmasını istememesi. Bu makine sayesinde saç kısaltmadan kırıkları temizlenmiş oluyor.

Saçlardaki kırılmanın nedenleri:

Saç tellerinin ucundaki koruyucu kılıf gittiyse, onu yeniden oluşturmak mümkün değildir. Size böyle şeyler vaat eden ürünler görürseniz hiç aldanmayın. Yapılabilecek tek şey, saçın hasar gören kısmını kesip sağlıklı bölümlerin kendini toparlamasına olanak vermektir. Saçlar uzadıkça saçlı derideki besleyici yağlar uçlara kadar erişmekte zorlanır. Böylece saç uçları korumasız ve gıdasız kalarak, zayıflar.

Ayrıca uç kısımlar güneşe daha fazla maruz kalır. Diplerine oranla daha yaşlı olduğu için; şampuanlarla, ısıyla, kimyasal işlemler ve saç kurutma makinesiyle da daha fazla karşılaşmış olur. Kurumaya ve yıpranmaya hak kazanmış olur yani.

Saç kırıklarını önlemenin püf noktaları

Bu mevsimde hemen herkes saçlarındaki kırıklardan şikâyet eder. Özellikle saçları biraz uzun olanların, ellerine bir tutam saç alıp, her fırsatta uçlarına dokunduğunu gözümde canlandırabiliyorum. Saçlar her mevsimde kırılır ama sonbaharda, kış başında daha fazla farkına varırız. Çünkü ne olursa, yazın olur gerçekte…

Ne yapalım, saçımız uzun da olsa, kısa da olsa hepimizin başına gelir böyle şeyler. Sızlanmayla vakit kaybetmeden, hemen onları onarmaya girişmeliyiz. Saç kırıkların tıbbi adı (trichoptlosis) dir. Saç tellerinin ucunda koruyucu bir kılıf vardır. O hasar gördüğünde, özellikle kuru ve zayıf saçlar, derisi yüzülmüş tırnaklar gibi çatallanır.

Önlemlerinizi alın

Saçlarınızı uzun tutuyorsanız, uçlarını düzenli olarak kestirmeniz gerekir. Alabileceğiniz en etkin önlem budur. Kimyasal işlemlerden, ısıdan ve güneş ışığından elden geldiğince uzak durun. Ayrıca saçınızı aşırı yıkayarak yağsız bırakmayın, onu daima kremle, doğal maskelerle besleyin, nemlendirin. Ancak spordan sonra terli de bırakmayın. Çünkü ter saçları bozar. Bir de saç fırçanızı seçerken dikkatli olun. Onları kullanırken de şefkatli olun. Saçlarınızı kremlemeden taramaya çalışmayın.

 

Bu Yazı 1705 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi

Sosyal Medya'da Biz