22 Ağustos 2017 Salı
Takip Edin ,
Yazı YIPRANMIŞ SAÇLARIN ÇÖZÜMÜ VAR
11/08/2016 - 11:01:00

 Mustafa Bacak
Mustafa Bacak
YIPRANMIŞ SAÇLARIN ÇÖZÜMÜ VAR

Saçlarınız mı yıprandı? Üzülmeyin... Çözümü var. Herkesin bildiği bir kaç doğal ürünü evde kendiniz uygulayarak, boyadan ve röfleden yıpranmış hatta yanmış olan saçlarınızı eskisi gibi yumuşak ve bakımlı hale getirebilirsiniz. Gençlik döneminde saç boyasının, saç düzleştiricinin, jöle, sprey, köpük gibi saç şekillendirici ürünlerin saça verdiği zararlar az olarak görülse de ilerleyen yaşlarda bunların etkileri, çalışma hayatı ve stres birleşerek saçların donuk görünmesine, seyrelmesine, kırıkların artmasına neden olur. Sadece saç ürünleri değil güneşin zararlı ışınları, hava kirliliği, toz, yetersiz beslenme de saçları yıpratır. Yıpranan saçlar için bakım yapmayı düşünüyorsanız iki seçeneğiniz var; birincisi doğal yağlar ve bakım maskeleriyle evde yapabileceğiniz bakım, ikincisi ise bir kuaförlerde yaptırabileceğiniz profesyonel bakım uygulamaları.


Doğal yağlar ve mutfaktaki malzemelerle en az profesyonel bakım uygulamaları kadar etkili bir saç bakım rutini oluşturmanız mümkün. Bu sayede hem paranız cebinizde kalır hem de saçlarınızda kullanacağınız ürünlerin içeriğini kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak yıpranmış saçlar için evde yapılacak bakım profesyonel uygulamalara göre etkisini göstermesi daha uzun süre alır ve buna zaman ayırmanız gerekir. Avantaj ve dezavantajlarına göre hangi yolu seçeceğinize karar verebilirsiniz.


Doğal Bakım Maskesi

Bir çay bardağı zeytinyağı, bir çorba kaşığı bal, bir kahve fincanı süt ve bir yumurta sarısını karıştırarak saç uçlarına daha fazla olmak üzere iyice sürün. Ardından streç film veya hava geçirmeyecek başka bir örtü ile kapatıp ortalama bir saat beklettikten sonra asit oranı düşük bir şampuanla yıkayın. Bir gün ara verin. İkinci gün elma sirkesini sadece saç uçlarınıza güzelce yedirin. 30 dakika (yarım saat) bekleyin ve yıkayın.

Bir gün ara verin ikinci gün yine zeytinyağlı karışımı Yıpranmış saçlarınıza uygulayın. Bu tekrarı iki hafta sürdürün. Sonuç sizi memnun edecek. Bu kürleri sadece boyadan ve röfleden yıpranmış saçlarınıza değil yanmış, lastik gibi olmuş saç uçlarınıza da uygulayabilirsiniz.

 

Yıpranan Saçlar İçin Profesyonel Bakım
Yıpranmış saçlar için kullanabileceğiniz pek çok kozmetik ürünü ve profesyonel saç bakım uygulaması bulunuyor. Kuaförünüzden bu uygulamalar ve ürünler hakkında detaylı bilgi ve saç tipinize uygun ürünler için tavsiye alabilirsiniz.

Yıpranan saçlar için tavsiye edilen ürünler genellikle başta E vitamini, A vitamini olmak üzere saçın toparlanması için gerekli olan vitamin ve mineralleri içermektedir. Eğer saçlarınız tüm bakım uygulamalarına rağmen dilediğiniz kadar canlı görünmüyorsa kısa bir saç modeli kestirip doğal bakım uygulamalarını sıklaştırabilirsiniz.


Nelere dikkat etmeli?
Banyo veya saç yıkama sırasında çok yüksek kireç oranına sahip olan su kullanmanız saçınızın harap olmasına neden olacaktır. Özellikle büyük şehirlerde var olan sudaki bu kireç problemi sadece reklamlardaki gibi çamaşır makinenizin değil, aynı zamanda saçlarınızın da hasar görmesine neden olmaktadır. Eğer uyguladığınız tüm yöntemlere rağmen yine de saçlarınızda sorunlar varsa suyunuzu kontrol etmenizi öneriyorum. Perma, saç düzleştirme, saç maşası gibi saçın doğal şekli üzerinde değişiklikler gerçekleştiren pek çok kadın güzellik malzemesi de saçların kısa süre sonra kötü hale gelmesine neden olur. Hatta saçlarını çamaşır ütüsü ile düzleştiren kadınlar varlığını da dikkate alırsak bunun ne kadar sağlıksız bir işlem olduğunu görebiliriz. Eğer sorunlar baş gösterirse saçlarınıza bu eziyeti yapmaya bir süre ara vermeli ve onları dinlendirmelisiniz.

Temiz bir yastık ve yapay olmayan bir kılıf yatarken kullanabileceğiniz en iyi malzemelerdir. Pek çok doğal olmayan kumaşın saçlar üzerinde kötü etkisi olduğu bilindiğinden dolayı eskilerin kullandığı doğal malzemelerden üretilmiş olan yastık ve kılıfları kullanmayı unutmamalısınız. Kuruluk, yanlış ürün kullanımı, kimyasal işlemler ve saçın kirli olması; saçın ışığı yansıtmasını önleyebilir. Saçı canlandırmanın en iyi yolu, onu temizlemek ve nemlendirmektir. Saçınızı canlandırmak için parlaklık veren ya da durulanmayan saç kremlerinden yardım alabilirsiniz.

 

Bu Yazı 3132 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi
Sayı 47
Sayı 46
Sayı 45
Sayı 44
Sayı 43

Sosyal Medya'da Biz

Öne Çıkan Haber!X