22 Ağustos 2017 Salı
Takip Edin ,
Yazı ZAAFLARIMIZ VE GÜNAHLARIMIZ
30/12/2016 - 09:00:00

 Nurten Yıldız
Nurten Yıldız
ZAAFLARIMIZ VE GÜNAHLARIMIZ

İnsan yaratılış itibarıyla günah işlemeye meyillidir. Hayatı boyunca bir çok hatalar yapan insan, bunu her zaman şeytandan bilse de, aslında kendi zaaflarının esiri olduğundandır. Zaaflarımız bizim en zayıf tarafımızdır ve çoğumuz bu zaaflarımızın kurbanı oluruz istemeden.

 

Çok iyi olmak da bir çeşit zaaftır ve sizin bu yönünüzü bilen art niyetli kişiler ve hatta dost bildikleriniz bile, iyi niyetinizi kullanmak için pusuda beklerler. Siz günah işlerken bile iyilik yaptığınızı zannedersiniz fakat bunun farkında bile olmazsınız. Dostunuz, kankanız size felekten bir gün çalmayı teklif ettiğinde, istemeseniz de sırf hatır için kabul eder ve onunla birlikte günah bataklığına dalarsınız.

 

Çağımızın hastalığı günahları küçük görmek, hatta görmezden gelmektir. Gençtir yapar, gezsin tozsun, hayatını yaşasın, bir daha mı geleceğiz dünyaya sözleri zaaflarımızı en güzel anlatan cümlelerdir. Bir daha gelemeyiz dünyaya.. İşte sorun da burada zaten. Bir daha gelme imkanımız olmadığı için, imtihan da olduğumuz için, bu ilk ve son gelişimiz olduğu için burada yaptıklarımız ve yapmadıklarımız çok önemlidir.

 

Hepimiz insanız sonuçta, hatalarımız, kusurlarımız çok fazladır. Ben hatasızım diyenlere zaten sözüm yok. Onlar zaaflarını yenmiş, günahlarına tövbe etmiş, belki de öbür tarafı garantilemişlerdir. Mesela bazılarının hocam diye sevip saydıkları, hatta uğruna neredeyse intiharı bile göze aldıkları ve bunu din adına yaptıklarını zanneden zavallılar günümüzde fazlasıyla mevcuttur. Hocalarını hatasız kabul ettikleri için vatana ihaneti bile göze alacak kadar zaaflarına yenilmiş bu insanları biz asla affetmiyoruz.

 

Herkes hata yapabilir, önemli olan hatalarından dönmek, doğru yolu bulmaktır. Israrla ve inatla birilerinin peşinden gitmek, aptalların yoludur. Allahtan başka hiç kimse her şeyi bilemez, peygamberler de ancak Allah'ın bildirdiği kadarını bilebilirler. Kimse kendini kandırmasın, peşinden gittikleriniz bir şeyler biliyor olsaydı, kendi akıbetlerini görürler ve ona göre tedbir alırlardı."Kelin merhemi olsaydı kendi başına sürerdi" atasözü bu durumu çok iyi anlatmaktadır.

 

İnsanları kandırıp peşinden sürükleyenlere itibar etmeden önce kim olursa olsun, onun da bir insan olduğunu unutmayın. Ve şeytanın da bir zamanlar meleklerin hocası olduğunu ve kıyamete kadar insanları yoldan çıkarmaya yemin ettiğini de. Kuran ve sünnet yolundan ayrılmayan bir Müslüman, ne zaaflarına yenilir ne de günahlarından dolayı ümitsizliğe kapılır.

 

Tevbe suresi 104. Ayette, "Onlar bilmiyorlar mı ki, Allah kullarının tövbesini kabul eder ve sadakaları da alır. Allah tövbeleri kabul edendir, çok merhametlidir" buyuruyor yüce Rabbimiz.

 

Bu Yazı 1994 kez okundu
Yorum Yazın
Gönder
Namaz Vakti
Hava Durumu
KONYA
E-Dergi
Sayı 47
Sayı 46
Sayı 45
Sayı 44
Sayı 43

Sosyal Medya'da Biz

Öne Çıkan Haber!X